Carter Proffitt wins lone NEIC Wrestling title for Comets

Press photo by John Burbridge Charles City junior Carter Proffitt celebrates after his come-from-behind victory over top seed Bryson Hervol of Waverly-Shell Rock to win the 152-pound championship at the Northeast Iowa Conference Wrestling Tournament.
Press photo by John Burbridge
Charles City junior Carter Proffitt celebrates after his come-from-behind victory over top seed Bryson Hervol of Waverly-Shell Rock to win the 152-pound championship at the Northeast Iowa Conference Wrestling Tournament.
By John Burbridge sports@charlescitypress.com

CHARLES CITY — It’s one thing to have a leg up on the competition.

But the repeated predicament Charles City junior Carter Proffitt found himself in against Waverly-Shell Rock senior Bryson Hervol during the 152-pound championship match at the Northeast Iowa Conference Wrestling Tournament, Saturday at Comet Gym was entirely different.

On numerous occasions, Hervol was able to get a firm grasp on Proffitt’s left leg while the two wrestlers were in the stand-up position.

Somehow, Proffitt managed to avoid a takedown during one of those instances. Nonetheless, he found himself trailing Hervol 6-5 late in the third period.

Finally, Proffitt made his move and recorded a takedown with less than 30 seconds remaining and then managed to ride Hervol out for the remainder of the match for the 7-6 title win.

It proved to be Charles City’s lone championship.

Returning state podium placer Dylan Koresh made it to the 170-pound finals before running into nemesis Colter Bye of Crestwood. Ranked No. 2 in among Class 2A 170-pounders according to IAwrestle, Bye was able to grind out a 4-0 decision over Koresh for the title.

Out of Koresh’s seven losses this year — paired with 28 wins — three of them have been against Bye.

Comet sophomore Roush Jaeger recorded several upset victories on way to making it to the 145-pound final. New Hampton/Turkey Valley senior Max Babcock ended Jaeger’s run by pinning him with 11 seconds remaining in the second period.

Though their run of 13 straight NEIC titles was stopped last season by NH/TV, the Waverly-Shell Rock Go-Hawks returned to the top perch in resounding fashion with a first-place total of 255 team points. Crestwood was a distant second with 199.5 team points followed by NH/TV (180), Decorah (148), Charles City (134), Oelwein (97) and Waukon (37.5).

The Go-Hawks were represented in most of the final bouts which prompted the meet announcer to suggest that Waverly-Shell Rock should line up on one side of the mat when the finalists are announced.

The No. 2-ranked team in Class 3A — all other NEIC school are Class 2A — W-SR boasted seven champions: Aiden Riggins (106), Bailey Roybal (113), Dylan Albrecht (126), Ian Heise (138), Jacob Herrmann (160), Brayden Wolf (195) and Andrew Snyder (285).

NEIC Tournament

Team Placing

1. Waverly-Shell Rock 255.0

2. Crestwood 199.5

3. New Hampton/Turkey Valley 180.0

4. Decorah 148.0

5. Charles City 134.0

6. Oelwein 97.0

7. Waukon 37.5

106 Placings

1st Place – Aiden Riggins of Waverly-Shell Rock

2nd Place – Carter Fousek of Crestwood

3rd Place – Austin Wilkins of Decorah

4th Place – Jacob Vais of Charles City

5th Place – Owen Malone of Waukon

6th Place – Nelson Lopez of Oelwein

113 Placings

1st Place – Bailey Roybal of Waverly-Shell Rock

2nd Place – Carsen Jeanes of Oelwein

3rd Place – Luke Dieschbourg of Decorah

4th Place – Ethan Govern of Crestwood

5th Place – Dylan Usher of New Hampton/Turkey Valley

120 Placings

1st Place – Kaden Anderlik of Crestwood

2nd Place – Alex Kriener of New Hampton/Turkey Valley

3rd Place – Zack Barnett of Waverly-Shell Rock

4th Place – Luke Hamilton of Oelwein

126 Placings

1st Place – Dylan Albrecht of Waverly-Shell Rock

2nd Place – Mason Cleveland of New Hampton/Turkey Valley

3rd Place – Matthew Slifka of Crestwood

4th Place – Alec Staudt of Charles City

1st Place Match

Dylan Albrecht (Waverly-Shell Rock) 30-6, Sr. over Mason Cleveland (New Hampton/Turkey Valley) 32-11, Sr. (Dec 10-4)

3rd Place Match

Matthew Slifka (Crestwood) 19-10, Jr. over Alec Staudt (Charles City) 20-14, So. (Fall 4:28)

132 Placings

1st Place – Jackson Rolfs of Decorah

2nd Place – Evan Yant of Waverly-Shell Rock

3rd Place – Hunter Fousek of Crestwood

4th Place – Brayden Anderson of New Hampton/Turkey Valley

5th Place – Bronson Forsyth of Charles City

6th Place – Andrew Roete of Oelwein

138 Placings

1st Place – Ian Heise of Waverly-Shell Rock

2nd Place – Clay Schemmel of Crestwood

3rd Place – Kyzer Engen of Decorah

4th Place – Conner Gorman of New Hampton/Turkey Valley

5th Place – Blake Smith of Oelwein

6th Place – Lance Egan of Waukon

145 Placings

1st Place – Max Babcock of New Hampton/Turkey Valley

2nd Place – Roush Jaeger of Charles City

3rd Place – Miles Hansmeier of Waukon

4th Place – Cayden Langreck of Waverly-Shell Rock

5th Place – Drake Logan of Oelwein

6th Place – Cale Jackson of Crestwood

152 Placings

1st Place – Carter Proffitt of Charles City

2nd Place – Bryson Hervol of Waverly-Shell Rock

3rd Place – Hunter Bye of Crestwood

4th Place – Clayton Taylor of New Hampton/Turkey Valley

5th Place – Garrett Lovstuen of Decorah

6th Place – Joey Barron of Oelwein

160 Placings

1st Place – Jacob Herrmann of Waverly-Shell Rock

2nd Place – Cameron Rasing of New Hampton/Turkey Valley

3rd Place – Ross Niewoehner of Crestwood

4th Place – Elliott Sinnwell of Charles City

5th Place – Nathan Johnson of Waukon

170 Placings

1st Place – Colter Bye of Crestwood

2nd Place – Dylan Koresh of Charles City

3rd Place – Bryan Graves of Oelwein

4th Place – Elijah Mitchell of Decorah

5th Place – Wyatt Stochl of New Hampton/Turkey Valley

6th Place – Layne Mcdonald of Waverly-Shell Rock

182 Placings

1st Place – Evan Rosonke of New Hampton/Turkey Valley

2nd Place – Gavin Wedemeier of Waverly-Shell Rock

3rd Place – Dawson Palmer of Decorah

4th Place – Jack Sindlinger of Charles City

5th Place – Ernane Da silva of Oelwein

195 Placings

1st Place – Brayden Wolf of Waverly-Shell Rock

2nd Place – Andy Murphy of Decorah

3rd Place – Treyton Burnikel of Crestwood

4th Place – Max Schwickerath of New Hampton/Turkey Valley

5th Place – Ryan Zuspan of Charles City

6th Place – Gage Voshell of Oelwein

220 Placings

1st Place – Carter Reicks of New Hampton/Turkey Valley

2nd Place – Lucas Walker of Waverly-Shell Rock

3rd Place – Wyatt Scheidel of Crestwood

4th Place – Cooper Smock of Oelwein

5th Place – Tino Tamayo of Charles City

6th Place – Caden Keck of Decorah

285 Placings

1st Place – Andrew Snyder of Waverly-Shell Rock

2nd Place – Stone Peckham of Crestwood

3rd Place – Daniel Schwartzhoff of Decorah

4th Place – Chase Crooks of Charles City

5th Place – Daniel Cowell of Waukon

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY